مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم برای کاهش فاصله طبقاتی تا طی 5 سال

مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم برای کاهش فاصله طبقاتی تا طی 5 سال

مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم برای کاهش فاصله طبقاتی تا طی 5 سال

طبق مصوبه جلسه امروز کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مقرر شد، فاصله طبقاتی طی 5 سال آینده کاهش یابد.

مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم برای کاهش فاصله طبقاتی تا طی 5 سال

به گزارش گروه سیاسی هشتمین کنگرۀ ملّی مهندسی عمران، محسن زنگنه در تشریح جلسه عصر امروز (دوشنبه 16 مرداد) کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: کمیسیون در جلسه عصر امروز مواد ۳۰ و ۳۱ لایحه برنامه هفتم توسعه که به موضوع یارانه‌ها و همچنین سیاست‌های حمایتی دولت اشاره داشت را مورد بررسی قرار داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه تأکید کرد: همچنین براساس پیش‌بینی دولت، کمیسیون مصوب کرد که تا پایان برنامه هفتم توسعه ضریب جینی به ۳۵ صدم برسد.

وی در توضیح این مصوبه، اضافه کرد: مستحضرید در سال‌های اخیر اختلاف بین هزینه‌های دهک‌های بالا و دهک‌های پایین بسیار زیاد بوده و ضریب جینی افزایش قابل توجهی داشته است. لذا کمیسیون مصوب کرد که این ضریب جینی به ۳۵ صدم کاهش پیدا کند. همچنین نسبت هزینه دهک دهم به دهک اول در مناطق شهری ۱۰ و سه دهم برابر و در مناطق روستایی ۹ و سه دهم برابر کاهش پیدا کند. این در حالیست که این رقم در شرایط فعلی بالای ۱۴ برابر است.

زنگنه در ادامه تأکید کرد: همچنین دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی کرده که تا پایان این برنامه فقر مطلق را به صفر برساند.

وی با اشاره به بند (الف) ماده ۳۱ لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: این ماده درباره نحوه تقسیم یارانه‌های انرژی است، اما به جهت بحث‌های جدی و اختلاف نظرهایی که وجود داشت، مراعا ماند و به کمیته مربوطه بازگشت.

زنگنه با اشاره به بند (ب) ماده ۳۱ لایحه، افزود: در این ماده کمیسیون مصوب کرد که دولت باید از طریق آزمون وسع و شناسایی اقشار کم درآمد  نسبت به ارائه یارانه اقلام ضروری، آن هم در قالب کالا برگ اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با اشاره به مصوبه این کمیسیون در زمینه پنجره واحد خدمات حمایتی، گفت: در این بخش مقرر شد همه دستگاه‌هایی که به نحوی خدمات حمایتی ارائه داده و افرادی را تحت پوشش دارند، خدمات آن‌ها از طریق پنجره واحد انجام شود. همچنین مقرر شد همه افرادی که کمک‌های حمایتی می‌گیرند، پرونده الکترونیکی داشته باشند و هر فردی که متقاضی حمایت است از طریق این پنجره اقدام کند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید